Zlato se kupuje i na banderama

Bez autora
Jan 23 2012

Otkup zlata na crno uzeo je maha, a prevarantima niko i ne pokušava da stane u kraj. Gram ovog dragocenog metala trenutno na tržištu košta od 1.700 do 2.000 dinara, u zavisnosti od toga ko je kupac. „Zlatar s bandere“ plaća ga 1.700, u zlatarskim radnjama cene ga 1.900, dok u nekim menjačnicama ide do 2.000 dinara.Kako nam standard pada, zlato se sve više vrti na tržištu. Nažalost, sve se odvija nakaradno i najviše vajde imaju oni koji sa zlatom ama baš nikakve veze nemaju.

Zlato se kupuje i na banderamaOtkup zlata na crno uzeo je maha, a prevarantima niko i ne pokušava da stane u kraj.

Gram ovog dragocenog metala trenutno na tržištu košta od 1.700 do 2.000 dinara, u zavisnosti od toga ko je kupac.

„Zlatar s bandere“ plaća ga 1.700, u zlatarskim radnjama cene ga 1.900, dok u nekim menjačnicama ide do 2.000 dinara.

Kako nam standard pada, zlato se sve više vrti na tržištu. Nažalost, sve se odvija nakaradno i najviše vajde imaju oni koji sa zlatom ama baš nikakve veze nemaju.

Dok građani pritisnuti nemaštinom prodaju porodične dragocenosti godinama čuvane da bi platili račune i izmirili kredite i dok zlatare tavore, dodatni profit ostvaruju vlasnici menjačnica, frizerskih salona, solarijuma, prodavnica mobilnih telefona...

Pa čak i oni koji nisu preduzetnici i nemaju registrovane radnje već se samo dobro snalaze u prostoru u koji ne zalaze zakon i državne institucije, pa su prosto polepili oglase po banderama ili ih dali u novine.

Kako smo čuli od sagovornika iz zlatarske branše, oni što ga nelegalno otkupljuju, prodaju ga u inostranstvu po 24 ili 25 evra.

Dakle, u ovom ilegalnom lancu na sto grama zarada je i 900 evra. Malo li je?

Postavlja se i pitanje zašto bi neko prodao svoju robu po ceni nižoj od one koju nude registrovani zlatari. Pa zato što je tako jednostavnije jer ga lažni, novopečeni juveliri kupuju bez ikakve provere – ne zanima ih da li nakit donose maloletnici i sumnjivi prodavci, ne proveravaju lične karte...

S druge strane, pravi zlatari sumnjaju da se oni koji plaćaju više od njih ne libe ni „podešavanja“ vage.

“Mnogo je onih koji su u proteklu godinu-dve ušli u ovaj posao. Naime, očekuje se da će cena zlata na berzama rasti, što zbog nastojanja da se izađe iz nestabilnih valuta, što zbog činjenice da su istočne ekonomije u ofanzivi i kupuju slobodno zlato na tržištu. Recimo, na svetskim berzama ovaj je metal lane „otišao“ 30 posto. Kilogram čistog zlata sada je 41.800 evra”, priča predsednik Udruženja zlatara Novi Sad Željko Jovišić.

Međutim, u Srbiji je problem nelegalan otkup i to što crnim kanalima zlato izlazi iz zemlje i ide u Tursku ili neke zapadne zemlje, naglašava naš sagovornik, uz ocenu da je to pogubno i za zlatarsku struku i za državu.

“Mi zlato, odnosno sirovinu, kupujemo samo od građana jer ga ni kao registrovani proizvođači ne možemo kupiti, recimo, u Narodnoj banci Srbije ili nekoj agenciji. U evropskim zemljama nije takva praksa. Inače, po Zakonu o kontroli predmeta od dragocenog metala isključivo zlatari, to jest radnje registrovane za proizvodnju nakita od plemenitih metala, mogu se baviti otkupom”, ukazuje Jovišić.

On upozorava da nelegalna trgovina može dovesti do toga da zlato postane defcitarna sirovina. “Građani koji prodaju zlato obično to rade samo jednom jer uglavnom imaju tek pokoji komad nakita čuvan u kutijicama”.

Njegova su očekivanja da će sve više pravih zlatarskih radnji biti zatvoreno. A realna slika o tome koliko je novoosnovanih a koliko zakatančenih dućana ne može se steći na osnovu zvaničnih podataka jer, kako kažu u Direkciji za mere i dragocene metale, zainteresovanost za ovaj zanat raste, ali među menjačima, frizerima...

Tako sad imamo apsurdnu situaciju da je proizvodnja sve manja a potraga za mašinama sve veća. Jer, u ovu je delatnost lako ući: kupuje se polovna oprema, nije potreban veliki prostor, ne traži se ni zlatarska diploma.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik